Vi starter en helt ny sæson i uge 36
Vi har i år flere nyheder på programmet.
Vi laver åbent hus arrangement i uge torsdag den 24. august i uge 34 og tirsdag den 29. august i uge 35, hvor der både står trænere og repræsentanter fra svømmeudvalget til rådighed i forhold til netop de spørgsmål som du måtte have til vores nye sæsonprogram. Ligeledes har du selvfølgelig mulighed for at komme i vandet og få en dukkert.
Konkret vil vi også kunne se dig eller dit barn svømme og dermed få en snak omkring niveau og holdvalg, hvis du måtte ønske det. Det er selvfølgelig helt op til dig.
Vi ønsker nogle flere svømmere i aldersgruppen 12-18 år, derfor har vi i år besluttet, at man gratis kan møde op hver torsdag fra kl. 16.30-18.00 i hele september måned for at deltage på holdet ”de seje”, som er et hold hvor man dels kan forbedre sin svømmeteknik men hvor der også vil indgå øvelser på land kombineret med andre sjove aktiviteter. Vil du være sikker på en plads på holdet skal du dog tilmelde dig.
Endnu et nyt tiltag er at vi tilbyder vandpolo, der minder meget om håndbold – blot i vand. Der er 7 mand på hvert hold i vandet og to mål.

Vandpolo er en holdsport, der giver god fysisk træning uden de sædvanlige overbelastningsskader. Derfor er det netop en rigtig god træningsform for såvel knæ- og ledskader! Spillet er for alle uanset køn og alder. For at der ikke bliver for stor niveauforskel satser vi i første omgang på aldersgruppen 14 år og opefter. Eneste forudsætning er, at du kan svømme crawl. Spillet skal vi nok lære dig. Det vil være gratis at prøve vandpolo i hele september måned.
Sidste nye tiltag er familiesvømning om søndagen her har alle småbørns- familier mulighed for at komme i svømmehallen og benytte såvel det lille som store bassin alene uden større børn. Målgruppen er familier med børn optil 7 år. Der vil være instruktør tilstede men ingen decideret undervisning. Dog kan der tilbydes vejledning omkring dit barns nærmeste udviklingszone i forhold til at blive en dygtig svømmer.
Se alle tilbudene her